Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı

Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı

ABONE OL
2 Mayıs 2023 20:42
Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi bugün yapılan törenin ardından hizmete açıldı.

Bayburt Belediyesi tarafından 2019 yılında şehir müzesi yapılması amacıyla Bayburt Valiliği’ne devredilen Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan eski Kız Meslek Lisesi yapılan çalışmanın ardından Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi ismiyle hizmete açıldı.

Müze için düzenlenen açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci müzenin yapımı ve açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek “Ne acı bir kaderdir ki şehrimizin bir müzesi yoktu. Müze olması amacıyla yıllar boyunca Kavallılar Konağı’na çok sayıda onarım yapıldı. En sonunda da maalesef yıkım kararı alındı. Bizler Bayburt Belediye Meclisi olarak bir meclis kararı aldık ve şehrimizde bir eksiklik olarak gördüğümüz şehir müzesinin yapımı için bu binayı en kısa sürede Bayburt Valiliği’ne tahsis ettik. Valimiz Sayın Cüneyt Epcim Bey de bu binayı gerçekten kendine yakışır bir şekilde bir müze haline getirdi. Kendilerini huzurlarınızda yürekte kutluyorum.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra yapılan Dede Korkut duasının ardından müzenin açılışının gerçekleştirilmesiyle protokol üyeleri, davetliler ve vatandaşlar müzeyi gezdiler.

Müzenin açılış törenine Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Önceki Dönem Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Gökçedere Belediye Başkanı Yavuz Bakır, Arpalı Belediye Başkanı Abdurrahman Polattimur, İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Yardımcı, İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun, İl Jandarma Komutanı Albay Dr. Talha Övet, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi Hizmete Açıldı
Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi Hizmete Açıldı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.