Bayburt Üniversitesinin GreenMetric’teki Sürdürülebilirlik Yükselişi Sürüyor

Bayburt Üniversitesinin GreenMetric’teki Sürdürülebilirlik Yükselişi Sürüyor

ABONE OL
13 Aralık 2022 19:47
Bayburt Üniversitesinin GreenMetric’teki Sürdürülebilirlik Yükselişi Sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına entegre edilen 2022-2023 akademik yılı ‘Bütünleşik Vizyonunu’ ilan eden Bayburt Üniversitesi, dünya üniversitelerinin sürdürülebilirlik kriterlerini puanlayarak küresel bağlamda ve ülkeler özelinde sıralama yapan GreenMetric’te geçtiğimiz yıla göre büyük bir yükseliş ivmesi sergiledi. 2021 yılında dünyadaki 956 üniversite arasında 741. sırada yer alan Bayburt Üniversitesi, 2022 yılında 1050 üniversite arasında 634. sıraya yükseldi.

Üniversiteleri ‘kurulum ve altyapı’, ‘enerji ve iklim değişimi’, ‘atık’, ‘su’, ‘ulaşım’ ve ‘eğitim ve araştırma’ kategorilerinde puanlayarak toplam puan üzerinden küresel ve ulusal sürdürülebilirlik sıralaması yayımlayan GreenMetric’in 2022 sonuçlarına göre toplamda 5240 puana ulaşan Bayburt Üniversitesi, dünya sıralamasında yükselişini sürdürerek 634. sırayı elde etti. En yüksek puanları ‘ulaşım’, ‘eğitim ve araştırma’ ve ‘enerji ve iklim değişikliği’ başlıklarında aldığı görülen Bayburt Üniversitesi, Türkiye’de 83 üniversite arasında 55. sıraya yükselerek ulusal başarısına da ivme kazandırdı. Bayburt Üniversitesi aynı sıralamada geçtiğimiz yıl Türkiye geneli 71 üniversite arasında 56. olmuştu.

Henüz geçtiğimiz ay Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 2030 gündemine entegre edilen 2022-2023 Bütünleşik Vizyonunu duyurduklarından bahsederek söze başlayan Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, raporu şöyle yorumladı: “Sürdürülebilir kalkınmaya gerçekçi ve işlevsel katkılar sunmak üzere stratejik vizyonunu endeksleyen ve tüm kaynaklarını bu endekse uyarlayan Üniversitemizin kurumsal azmi, küresel ve tarafsız raporlardaki yükselişlerle tasdik edilmiştir. GreenMetric birçok kategoride yaptığı tarafsız değerlendirme ile üniversitelerin genel durumunu görmek için de bir fırsat sunuyor. Akademik alanda olduğu gibi sürdürülebilirlik alanlarında da Türkiye’de ilk on sıralamasına girmeye odaklandık. Bu hedefe temel olan başarı ivmesine katkı sunan tüm kurumsal paydaşlarımıza ve Üniversitemiz ailesinin her bir bileşenine teşekkür ederim.”.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.