Bayburt Üniversitesinin Paydaş Olduğu “Uluslararası Dede Korkut Sempozyumu” İstanbul AKM’de Gerçekleşti

Bayburt Üniversitesinin Paydaş Olduğu “Uluslararası Dede Korkut Sempozyumu” İstanbul AKM’de Gerçekleşti

Bayburt Üniversitesinin Paydaş Olduğu “Uluslararası Dede Korkut Sempozyumu” İstanbul AKM'de Gerçekleşti

ABONE OL
9 Kasım 2022 23:57
Bayburt Üniversitesinin Paydaş Olduğu “Uluslararası Dede Korkut Sempozyumu” İstanbul AKM’de Gerçekleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Bayburt Üniversitesinin Paydaş Olduğu “Uluslararası  Dede Korkut Sempozyumu” İstanbul AKM’de Gerçekleşti

Bayburt Üniversitesinin Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığıyla ortak düzenlediği “Uluslararası  Dede Korkut Sempozyumu”, Taksim Meydanının sembol yapısı Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) yoğun bir katılımla tamamlandı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan etkinlik programında, Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen’in de aralarında bulunduğu paydaşlar ve protokol temsilcileri tarafından açılış ve selamlama konuşmaları yapıldı. Rektör Türkmen konuşmasında, Dede Korkut’un bütün Türk Dünyasının ortak değeri olduğuna ve Türk kültürünün en önemli koruyucusu ve aktarıcı olduğuna dikkati çekti. Programda emeği geçenlere teşekkür eden Rektör Türkmen, Bayburt Üniversitesi olarak Türk kültürünün sembol isimlerinden olan Dede Korkut için çok önemli çalışmalara imza attıklarını ve çalışmalarının artarak devam edeceğini sözlerine ekledi. Dede Korkut’un UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar temsilî listesine eklenmesinin büyük bir fırsat olduğuna vurgu yapan Rektör Türkmen, hikâye anlatıcılığı geleneğinin kurucuları arasında yer alan Dede Korkut’un dijital çağın hikâye anlatıcılarına emsal olmasını hedeflediklerini dile getirdi. 

Sempozyum oturumları Prof. Dr. Ruhi Ersoy’un “Dede Korkut Hikayelerinde Değerler Sistemi ve Devlet Şuuru”  adlı sunuşuyla başladı. Akabinde “Özüm, Sözüm Dede Korkut” temalı yarışmada dereceye girenlere ödülleri takdim edildi ve kopuz eşliğinde destan dinletisi misafirlere adeta bir toy havası yaşattı. Dört oturumda gerçekleşen sempozyuma yurtiçinden ve yurtdışından alanında uzman konuklar katıldı. Ortak payda olan Dede Korkut külliyatına farklı yaklaşımlarla yapılan çalışmaların sunulduğu sempozyum ilgiyle takip edildi. 

Programa Rektör Türkmen ile beraber Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu, Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, UNESCO Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Öcal Oğuz, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan, Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hicabi Durmuş ve davetliler katıldı.  

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.