Bayburt’ta Boşnak Geleneği Canlandırmaya Devam Ediyor

Bayburt’ta Boşnak Geleneği Canlandırmaya Devam Ediyor

ABONE OL
30 Mart 2024 16:03
Bayburt’ta Boşnak Geleneği Canlandırmaya Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Milli Türk Talebe Birliği Bayburt Teşkilatı Ortaöğretim Komisyonu Hasan İRİ nezaretinde, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan camiye gelen çocuklara harçlık geleneğini Bayburt’ta uygulamaya devam etti.
Bayburt’ta, Bosna Hersek’te uzun yıllardır uygulanan ve Boşnak Müslüman çocuklarının camiye alışmalarını teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen asırlık gelenek, yeniden hayata geçirildi. MTTB Bayburt Teşkilatı Ortaöğretim Komisyonu üyeleri, Bayburt merkezinde bulunan camilere giderek cemaatle namaz kılındığı sırada çocukların ayakkabılarının içine harçlık bıraktı.

MTTB Bayburt İl Başkanı Mehmet Asif Alan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Geleceğimizi temsil eden çocuklarımızın camiye olan ilgisini artırmak ve onların mutluluğuna katkıda bulunmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenledik. Çocukların neşesi ve sesleriyle camiler daha da güzel hale geliyor. Bu geleneği Balkan Türklerinden devralarak Bayburt’ta sürdürmekten mutluluk duyuyoruz. Camilere gönderdiğimiz arkadaşlarımız, çocukların namaz sonrası eve daha mutlu dönmelerine katkı sağlayacak şekilde ayakkabılarına harçlık bırakıyorlar. Bu şekilde çocukları camiye teşvik etmeyi ve alıştırmayı umuyoruz. Bizler de bu geleneği Bayburt’ta canlandırdık ve sürdürmeye çalışacağız” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.