Bayburt’ta Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Kolları’nın Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

Bayburt’ta Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Kolları’nın Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

ABONE OL
27 Mayıs 2022 17:22
Bayburt’ta Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Kolları’nın Tanıtım Toplantısı Yapıldı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Aile ve Gençlik Çalışmaları tanıtım toplantılarının bir yenisi Bayburt’ta yapıldı.

TDV Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe’nin katılımıyla gerçekleşen tanıtım toplantısında TDV Kadın Kolları’nın yurtiçinde ve yurtdışında yaptığı çalışmalar tanıtıldı.

Toplantı öncesinde Bayburt TDV Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri (KAGEM) bürosunun açılışı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan TDV Kadın Kolları Bayburt Şubesi Başkanı Adalet Vardar, cehaletin üstesinden gelebilmenin yolunun, kadınların eğitilmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.    

Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu Kur’an kurslarının çok kutsal bir görevi omuzladığını söyleyen Vardar, “Efendimiz (sav) kötülüklerin anasını cehalet olarak ifade etmiştir. Cehaletin üstesinden gelmenin yegane yolu; öncelikle kadınlarımızın ve gençlerimizin eğitilmesiyle mümkündür” dedi.

Vardar, faaliyetlerine de değindiği konuşmasında şunları söyledi: “

Ocak ayı itibariyle faaliyetlerini sürdürmeye başladığımız TDV Kadın Kolları Başkanlığı vesilesiyle Rabbim birçok yüreğe dokunabilmeyi nasip etti. Onların gözlerindeki mutluluk bizi daha da heyecanlandırdı ve şevkimizi arttırdı. Bugün burada toplanmamızın amacı, heyecanımıza ve mutluluğumuza sizleri de ortak edebilmektir. Rabbim bu yolda samimi olabilmeyi ve her daim iyiliğe hadim olabilmeyi nasip eylesin. Yaptığımız çalışmalarda bizlerden desteklerini esirgemeyen Bayburt İl Müftüsü ve TDV Bayburt Şubesi Başkanı Hasan Başoğlu’na, eşi Zehra Başoğlu’na şükranlarımı sunuyorum.”

Tanıtım toplantısında konuşan TDV Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe ise şunları kaydetti:

“Bizler, TDV’nin iyilik yoluna sevdalı yolcuları ile yeryüzünde iyiliğin hakim olacağı anlayışıyla, vaktini, emeğini, kazancını, tecrübesini ve yeteneğini vakfederek Kadın Aile ve Gençlik çalışmalarını yürüten birimiz. Bazen; iyilik heybemize boyalarımızı ve hediyelerimizi alarak bir çocuğun kalbine dokunduk. Bazen de bir büyüğümüzün evine misafir olduk, temizliğine, sakal tıraşına ve alışverişine yardım ettik. ‘Büyüğümüze Hürmet Ömrümüze Bereket’ diyerek dualarını almaya talip olduk.

“Gençler geleceğimizdir” dedik ve KAGEM’deki çalışmalarımızla gençlerimizi alanında uzman yüzlerce akademisyen ve sanatkarlar ile buluşturduk. Sanat atölyelerimizi kurarak duygu dünyalarına dokunmaya gayret ettik. ‘Gönül Kütüphanemiz’ dedik ve kitaplar geleceğe köprü olsun diye Anadolu’muzun çeşitli şehirlerinde okul kütüphaneleri kurduk.

Sevimli Can Dostlarımızı da unutmadık. Gönüllülerimiz ile beraber hayvan barınakları ziyaretlerinde bulunduk. Bazen kedi ve köpekler için barınaklar; bazen de kuşlarımıza yuvalar yaptık.

‘1 İyilik 1 Fidan’ projesini başlatarak hayırseverlerimizin bağışları ile onlarca şehrimizde bir yıl içerisinde 357 bin fidanı toprakla buluşturarak geleceğe nefes olduk. Ülkemizin ciğerleri yanarken profesyonel ekibimiz başta olmak üzere; kadın ve genç gönüllülerimizle beraber gerek orman yangınlarını söndürme çalışmalarında, gerekse de temel ihtiyaçlarını karşılamada bölge halkının yanında olduk.

‘İlmek İlmek İyilik ve Kış Bayramı’ projemizle 45 bin atkı, bere eldiven bot ve montu çocuklarımıza hediye ettik.

‘Hayata Başlarken’ Projesi ile evlilik sürecine girmiş genç kızlarımız ve yeni doğan bebeklerimiz için gönüllü ve bağışçılarımızın himayesinde bohçalar hazırladık.

Ramazan ayı boyunca kıymetli hayırseverlerimizin bağışları ile iyilik atölyeleri iftar organizasyonu kapsamında; öğrenciler, yetimler ve ihtiyaç sahipleri olmak üzere toplam 1200 kişiyi iftar sofralarımızda ağırlamanın mutluluğunu yaşadık.

Gönül coğrafyamızdaki mazlumları unutmadık, onların yaralarına merhem olmak için daima çalıştık. Eğitim, insani yardım vb. faaliyetleri yürüttüğümüz 149 ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda gönüllü ve bağışçılarımızın desteği ile kız öğrencilerinin eğitimine katkı sağlanması, hafızlık kurslarının desteklenmesi, Kur’an-ı Kerim’e ulaşımın gerçekleşmesi, yetimhanelerin ve eğitim kurumlarının açılması hususunda özverili bir çalışma yürütmekteyiz.

Devletimizin himayesindeki çocuklarımız için sanat, hayatlarına köprü olsun istedik. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliği ile Çocuk Evleri ve ÇODEM’lerde misafir olan çocuklarımıza sanat atölyeleri düzenleyerek yaşama dair umutlarına katkı sağladık.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.