Bayburt’un Kurtuluşunun 105.Yıl Dönümü Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı

Bayburt’un Kurtuluşunun 105.Yıl Dönümü Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. Yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

ABONE OL
22 Şubat 2023 20:24
Bayburt’un Kurtuluşunun 105.Yıl Dönümü Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Kutlama programı, Saray Bahçası meydanındaki Atatürk Anıtı’na Vali Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Tosun, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, tarafından çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Çelenk töreni sonrası Vali Epcim ile beraberindekiler, 21 Şubat 1918 yılında Ermeniler tarafından şehit edilen ve mezarı Ulu Camii yanında bulunan dönemin Belediye Başkanı Hafız Süleyman Efendi ile 9. Piyade Tümen Komutanı Miralay Sabri Bey’in Kaleardı Mahallesi’nde bulunan kabrini ziyaret etti.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve protokol üyelerinin katıldığı törenle, Şehit Belediye Başkanı Hafız Süleyman’ın kabrine çiçek bırakılarak dualar edildi.

Törenler Kop Dağı müdafaasında şehit düşen Miralay Sabri Bey’in Kaleardı Mahallesi’ndeki kabrinin ziyaret edilmesiyle devam etti. Miralay Sabri Bey’in kabrine çelenk bırakılması sonrasında törene katılanlarca tüm şehitler için dua edildi.

Kutlama programı kapsamında daha sonra Ermeni mezalimi sırasında Yukarı Kırzı köyünde namuslarını korumak için bebekleriyle birlikte 40 metrelik su kuyularına atlayarak şehit olan kadınların onuruna yapılan ‘Şehit Kadınlar İffet Anıtı’na’ gidildi. Burada Aydıntepe Kaymakamı Kerem Yenigün, Vali Epcim ve protokol üyelerine, kırzı köyünde gün yüzüne çıkarılan kuyularla ilgili bilgi verdi.

Vali Epcim, iffet anıtında yaptığı konuşmada, Yukarı Kırzı köyünde halk arasında “Ermeni mezalimi” olarak anılan acı olayların yaşandığını söyledi.

Bu olaylar sırasında birçok Türk kadınının onur ve şerefleri için kendilerini su kuyularına attığını belirten Epcim, şunları kaydetti:

“Biz de bugün burada onları hayırla, rahmetle yadetmek için toplandık. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Devletimizin, milletimizin bekası için verilen geçmişteki bütün mücadeleyi, şehitlerimizi anıyoruz. Ayrıca ülkemizin şu anda yaşadığı deprem felaketi ve sonrasında yaşananlardan dolayı şehit olan afetzedelerimizi rahmetle anıyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.” dedi.

Anma törenlerine Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Vali Yardımcıları Göksel YÜKSEL ile Emine Dilce, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Dr.Talha ÖVET, İL Emniyet Müdürü Nihat Uzun, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, Siyasi Parti İl Başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.