Eğitimci Yazar Hasan Aktaş’ın Gezici Kütüphanesi Gökçedere’de Mola Verdi

Eğitimci Yazar Hasan Aktaş’ın Gezici Kütüphanesi Gökçedere’de Mola Verdi

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Aktaş ve Yazar eşi Bedriye Aktaş kitaplarla dolu minibüsleriyle yaptıkları gezici kütüphane buluşmasının bu seferki adresi Bayburt’un Demirözü İlçesine bağlı Gökçedere Beldesi oldu.

ABONE OL
24 Ocak 2024 07:59
Eğitimci Yazar Hasan Aktaş’ın Gezici Kütüphanesi Gökçedere’de Mola Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Gökçedere Beldesinde Belediye Başkanı Yavuz Bakır ve kitapseverler ile buluşan Eğitimci-Yazar çift ziyaretçiler ile bol bol kültür, sanat, tarih ve edebiyat sohbeti yaparak kitap imzaladı.

betlikegir.com

Yunus Emre, Sahabe Efendilerimizden Ebuzer’in yolunda ilerlemiş, kainatı insanlığı okumuş, Kur’an-ı Kerimi yaşamış, şiire dönüştürmüş adeta yaşayan bir Kuran’dır. İnsanlık düzelecekse bununla düzelir. Bu düzelme ilimle okumak ile olur.
İsmail Maşuki, 21 yaşında Kanuni döneminde Şehit ediliyor. Maşuki’nin hayatını anlatan ilk araştırma eseri, kısa ömrüne sığdırılan o fırtınalı yaşamı kitapseverler ile buluşturdum.

Sinop’dan Batuma kadar Karadeniz’in tamamı, Balkanlar ve Anadolu’nun büyük kısmında insanlar Sarı Saltuk ile Müslüman oldu. Sarı Saltuk’un 150 yerde türbesi var. Hacı Bektaş ve Sarı Saltuk, Hoca Ahmet Yesevi’nin talebesi Balkanlar tanıyor okuyor sahipleniyor Sarı Saltuk’u da biz neden böyle büyük bir hazineden haberdar değiliz. Eserlerimde tüm bu önemli şahsiyetleri, ismini sayamadığım çok değerli kişilerin hayatlarını çok yönlü olarak anlatıyorum. Kitap olmayan ev açık hapishane gibidir dedi.

Gökçedere Beldesi’nde geçmiş yıllarda yaşayıp vefat eden yazdığı eserler ile bölge halkını etkileyen Aşık Süleyman Ruhi ve Ülfet Kalfa Şeker’in de yakınları ile görüşen Doç. Dr. Hasan Aktaş bu 2 önemli şahsiyetin eserlerini gelecek nesillere aktarmak için üzerlerinde büyük bir sorumluluk hissettiğini belirterek Aşık Süleyman Ruhi ve Ülfet Kalfa Şeker’in yazılı eserlerinin kendisine ulaştırılması durumunda bunları inceleyerek Üniversite bünyesinde resmi kayıtlara girilerek Öğrencilere tez konusu yapılıp daha detaylı çalışma ile kamuoyuna bu önemli eserleri kazandırabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Hasan Aktaş ayrıca kendisine kültürel etkinliklerde kullanmak üzere alan tahsisi yapılırsa Gökçedere Beldesi sınırları içerisinde Kütüphane, Toplantı konferans salonu vb. etkinliklerin gerçekleştirileceği bir merkezi hayata geçireceği projesini Gökçedere Belediye Başkanı Yavuz Bakır ile paylaştı. Başkan Bakır bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile de görüşerek Gökçedere Köy Müzesinin de içinde olabileceği Kültür – Sanat Merkezini Beldemize kazandırabileceğimizi söyledi.
Haber: Arif AZAK

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.