Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler Bayburt’ta Coşkuyla Karşılandı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler Bayburt’ta Coşkuyla Karşılandı

ABONE OL
22 Mart 2024 18:29
Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler Bayburt’ta Coşkuyla Karşılandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, memleketi Bayburt’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ankara’dan Erzurum’a giden ve oradan karayolu ile Bayburt’a geçen Bakan Yaşar Güler’e 3’üncü Ordu Komutanı Korgeneral Veli Tarakcı eşlik etti.

Bayburt’a gelişinde ellerinde 16 Türk devletinin bayraklarını taşıyan öğrenciler tarafından karşılanan Bakan Yaşar Güler, onların yanına giderek bir süre sohbet etti. Daha sonra Bayburt Valiliğine geçen Bakan Yaşar Güler’i burada yöresel kıyafetler giyen çocuklar karşıladı. Onlara hediyeler veren Bakan Yaşar Güler, asker üniforması giyen bir evladımızla da yakından ilgilendi. Bakan Yaşar Güler Valilik ziyaretinde ise Bayburt Valisi Mustafa Eldivan’dan kentteki çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

ŞEHİDİMİZİN EVİNİ ZİYARET ETTİ

Bakan Yaşar Güler Bayburt programı sırasında, 1995 yılında Bingöl’de vatani görevini yaparken görevli gittiği Güneşli Karakolunda şehit düşen Piyade Er Kazım Yazar’ın evini de ziyaret etti. Şehidimizin annesi ve kardeşiyle sohbet eden Bakan Yaşar Güler, şehidimizin yeğenlerine de hediyeler verdi.

İftarı ise Bayburt’ta yaşayan şehitlerimizin değerli aileleri ve kahraman gazilerimizle yapan Bakan Yaşar Güler, iftarda bir konuşma yaparak şunları söyledi:

GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

“Bugün baba ocağım, yiğitler diyarı Bayburt’ta bulunmaktan ve siz değerli hemşehrilerimle bu güzel iftar sofrasında bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu vesileyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın da sizlere selamlarını iletiyorum.

Binlerce yıldır, şehitlerimizin ve gazilerimizin kanıyla sulanan cennet vatanımız, şanlı ecdadımızın bizlere miras bıraktığı en kutsal emanettir. Bizler de bu mirasa sahip çıkma ve onu gelecek nesillere daha müreffeh ve daha güvenli bir şekilde aktarma sorumluluğunu taşıyoruz. İçinde bulunduğumuz hassas ve kritik dönemde bu konudaki görev ve sorumluluklarımız daha da artmıştır. Bu kapsamda ülkemizin savunması, asil milletimizin huzur ve güvenliği için gece gündüz var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Kahraman ordumuz;

Hudutlarımızın güvenliğinin sağlanmasından terörle mücadeleye;

Mavi ve Gök Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasından uluslararası barış ve istikrarın desteklenmesine,

Geniş kapsamlı tatbikatların icrasından yerli ve millî savunma sanayimizin geliştirilmesine kadar birçok faaliyeti eş zamanlı olarak ve büyük bir başarıyla icra etmektedir.

Yiğitlik Timsali Gazilerimiz ve Aziz Şehitlerimizin Kıymetli Aileleri,

Elde edilen tüm başarılarda elbette en büyük pay, kahraman şehitlerimize ve gazilerimize aittir. Bu toprakları bizlere vatan yapan, şehit ve gazilerimizin kanıdır. İstiklal Marşı’mızın “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” mısrasında da ifade edildiği gibi, vatanımızın her karış toprağında aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin kanları vardır.

Şehit ve gazilerimiz; şanlı tarihimizin, vatan, millet ve bayrak sevgimizin ölümsüz abideleri; Türk kahramanlığının ve fedakârlığının gurur timsali; mazisi şan ve şerefle dolu Türk ordusunun ilham kaynağıdır. Kahraman şehitlerimiz ve gazilerimizin bizlere emaneti olan siz değerli aileleri, başımızın tacıdır.

Sizlerin metaneti, vakur duruşu, düşmanlarımıza korku verdiği gibi tarih boyunca nice badireler atlatmış asil Türk milletinin dik duruşunun da en mümtaz örneğidir. Çok iyi biliyoruz ki aziz şehitlerimizin, kahraman gazilerimizin ve siz değerli ailelerimizin hakkını hiçbir zaman ödeyemeyiz. Ancak yine de, kahraman gazilerimiz ile şehit ve gazi ailelerimizin hayatını kolaylaştırmak, yaşam standartlarını yükseltmek için ilgili tüm kurumlarımızla birlikte yoğun bir gayret içindeyiz. Bu doğrultuda, Millî Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak her zaman vefa ve minnet duygularıyla sizlerin yanında olacağız. Şehitlerimizin aziz hatıralarını da daima kalbimizde yaşatacak; fedakârlıklarını şükran ve minnetle yâd edeceğiz.

TERÖRİSTLERE BÜYÜK BEDELLER ÖDETİYORUZ

Aziz şehitlerimizin silah arkadaşları kahraman Mehmetçik, onların bıraktığı şanlı sancağı gururla taşıyor. Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmamak ve siz kıymetli ailelerimizin göz yaşlarının hesabını sormak için alçak teröristlere büyük bedeller ödetiyoruz. Kahraman ordumuz, ülkemizin ve asil milletimizin hakkına, hukukuna saldıran hain terör örgütü ile mücadelesini, azim ve kararlılıkla sürdürüyor.

Bu kapsamda yurt içi ve sınır ötesinde icra ettiğimiz başarılı operasyonlarla, terör örgütünün belini kırdık. Şu ana kadar büyük bir başarıyla sahada tesis ettiğimiz kontrolün geliştirilmesi ve genişletilmesi, terör örgütünün eylem ve hareket kapasitesinin sıfırlanması için gözümüzün değmediği, ayağımızın basmadığı yer bırakmayacağız. Başarıyla sürdürdüğümüz operasyonlarımız, eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar artan bir baskı ve yoğun bir tempoda aralıksız devam edecek.

TÜRKİYE GÜÇLÜ VE SÖZÜ DİNLENEN BİR ÜLKE HALİNE GELDİ

Ülkemiz; köklü tarihi, stratejik coğrafi konumu, büyük ve güçlü ordusu, her geçen gün gelişen yerli, millî ve modern savunma sanayisi ve her alanda sahip olduğu imkân ve yeteneklerle, dünyada yükselen bir güç konumundadır. Özellikle son 20 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye, içeride çok daha gelişmiş; dışarıda ise çok daha güçlü ve sözü dinlenen bir ülke hâline gelmiştir.

Cumhuriyetimizin ikinci asrına başladığımız bu tarihî dönemde, “Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla, ülkemizi daha güçlü ve aydınlık yarınlara ulaştırma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehit ve gazilerimizin fedakârlık ve kahramanlıklarıyla elde edilen kazanımlarımızın korunması ve sürekli geliştirilmesi en temel hedefimizdir.

Bu kutlu ilerleyiş de ülkemizin millî duruşunun en güzide örneğini ortaya koyan Bayburt’umuz ve siz değerli hemşehrilerimiz, en büyük güvence kaynaklarımızdan biridir. Zira çok iyi biliyoruz ki Bayburt, millî ve manevi değerlerine sahip çıkmada, davasına vefa göstermede, zirvelerin şehridir.

Bu topraklar; düşman işgali altında yoksulluk ve binbir türlü acıya maruz kalsa da sancağımızı yere düşürmeyen, Kop Dağları’nı düşmana dar ederek al kanıyla destanlar yazan kahramanların yurdudur. İşte kahraman atalarımızın torunları olan sizlerin de gösterdiği kararlı millî duruş, ülkemizin birlik ve beraberliğinin teminatıdır.

Devletimiz de; Bayburt’umuzu geliştirmek, kalkındırmak ve siz değerli hemşehrilerimin refah seviyesini yükseltmek için var gücüyle çalışıyor. Yegâne amacımız; Bayburt’umuzun sahip olduğu potansiyeli ve değerleri, en verimli ve etkili şekilde kullanarak siz hemşehrilerimizin hizmetine sunmaktır. İnanıyorum ki desteklerinizle; Hükûmetimiz ve mahallî idarelerimiz; hep birlikte el ele vererek “Durmaksızın Hizmet” anlayışı ile Bayburt’umuzun gelişmişlik seviyesini artırırken, ülkemizin gücüne de güç katacağız.

Bu vesileyle; Mete Han’dan Sultan Alparslan’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bugüne kadarki tüm devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı saygıyla anıyorum.

Aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor,

Kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Sözlerime son verirken, Ramazan ayının hayırlı ve bereketli geçmesini diliyor; bayrama da en güzel şekilde ulaşmamızı temenni ediyorum. Sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla…” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.