MTTB Bayburt Şubesi, Bosna Hersek’in Asırlık Geleneğini Bayburt’ta Yaşatıyor

MTTB Bayburt Şubesi, Bosna Hersek’in Asırlık Geleneğini Bayburt’ta Yaşatıyor

ABONE OL
15 Nisan 2023 13:29
MTTB Bayburt Şubesi, Bosna Hersek’in Asırlık Geleneğini Bayburt’ta Yaşatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – MTTB Bayburt Şubesi, Bosna Hersek’in unutulmaya yüz tutan geleneğini Bayburt’a taşımaya devam ediyor.

Milli Türk Talebe Birliği Bayburt Teşkilatı Ortaöğretim Komisyonu Aziz Mahmut Akbaş nezaretinde, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan camiye gelen çocuklara harçlık geleneğini Bayburt’ta uygulamaya devam etti.

Boşnak Müslüman çocuklarının camiye gelmesini, alışmasını teşvik etmek amacıyla Bosna Hersek’te uygulanan asırlık gelenek Bayburt’ta da tekraren canlandırıldı. MTTB Bayburt Teşkilatı Ortaöğretim Komisyonu mensupları Bayburt merkezde bulunan camileri, cemaatle namaz kılındığı zamanda ziyaret ederek, çocukların ayakkabılarının içerisine harçlık bıraktı. Konuyla ilgili açıklama yapan MTTB Bayburt İl Başkanı Mehmet Asif Alan, “Geleceğimiz olan çocuklarımız camiye geldikleri zaman buradan ayrılırken mutluluklarının artmasına vesile olmak için böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Camiler çocukların sesleri ve neşeleri ile daha da güzel olmaktadır. Balkan Türklerinin geleneklerinde yer alan ve namaz kılmak için camiye giden çocukların ayakkabılarına harçlık bırakma geleneğini Bayburt’umuz da teravih namazları ile devam etmiş bulunmaktayız. Bütçemizin imkânları dâhilinde camilere gönderdiğimiz arkadaşlar, çocukların ayakkabılarının içerisine konulan harçlıklar vesilesiyle, onların namaz bitiminde eve daha da neşeli ve mutlu dönmesine katkı sunmaktadır. Namaz çıkışında ayakkabısında harçlık gören çocukların mutlulukları ve heyecanları yüzlerine yansımaktadır. Böylece çocukların camiye tekrar gelmesi ve alıştırması konusunda motive ettiği umulmaktadır. İnşaallah bizlerde bu geleneği Bayburt’ta canlandırdık ve devam ettirmeye çalışacağız” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.