Murat Şahinoğlu: “Üzüntümüz Ne Kadar Büyükse, Öfkemiz De O Kadar Büyük” Açıklamasında Bulundu

Murat Şahinoğlu: “Üzüntümüz Ne Kadar Büyükse, Öfkemiz De O Kadar Büyük” Açıklamasında Bulundu

ABONE OL
24 Ocak 2024 08:24
Murat Şahinoğlu: “Üzüntümüz Ne Kadar Büyükse, Öfkemiz De O Kadar Büyük” Açıklamasında Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – İstanbul Esenyurt’ta görev yaptığı hastanede hasta yakınlarının saldırısına uğrayan ve bıçaklanarak hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan için Öz Sağlık-İş Sendikası Bayburt Şubesi, Bayburt Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. tarafbetgiris.info

Öz Sağlık-İş Sendikası Bayburt Şube Başkanı Murat Şahinoğlu, “Bugün duyduğumuz öfke, duyduğumuz üzüntü kadar büyük” dedi.

Murat Şahinoğlu’nun yaptığı basın açıklaması şöyle:

“Bugün acımız, ağıtımız, yasımız çok büyük”

Üzüntümüz ne kadar büyükse, öfkemiz de o kadar büyük”

Esenyurt Devlet Hastanesi’nde, hastanenin, çalışanların, çevrenin asayişini sağlamak üzere gecesini gündüzüne katan güvenlik görevlisi arkadaşlarımızdan Tuğrul Okudan’ı kaybettik. 

Hem de işini yaparken…

Hem de şifa dağıttığımız hastaların yakınları tarafından…

Hiç acımadan, hiç tereddüt edilmeden, “hastane ortamında bu kadar gürültü yapmayın” diye uyardığı için araçlarında taşıdıkları bıçakla gözlerini kırpmadan vahşice katlettiler.

Değil konuşmak, yutkunmakta, nefes almakta zorlandığımız bir gün yaşıyoruz.

Sağlıkta şiddet önlemleri denilerek alınan tedbirlerin hiçbirinin caydırıcı olmadığını bugün en acı şekilde gördük.

Toplumu sarmış olan bu infial, bu cinnet halinin sosyolojik, psikolojik, temel eğitim gibi süreçlerle yönetilmesinin ve sil baştan ele alınması gereğini bir kez daha gördük.

Birisi 11 ayrı suçtan, diğeri  27 den fazla suçtan sabıkası bulunan bu vandalların sokakta, hastanede, halkın arasında ellerini kollarını sallayarak gezmeleri, ıslah edilmeden sokağa bırakılmalarının neresi normal?

Daha 1.5 aylık evli, hayalleri, hedefleri olan Güvenlik Görevlisi  arkadaşımız Tuğrul Okudan kurumunun, hastanenin asayişi, diğer hastaların hakları için “sessiz olunması” çağrısı yapmıştı. Ama bu eli kanlı caniler, bu suç makineleri ne yaptı, Tuğrul’umuzun sesini ebediyen kestiler.

Sağlıkta şiddet denildiğinde hepimizin canı ayrı ayrı yanıyor. Doktoru, hemşiresi, işçisi, memuru her biri için ayrı ayrı ama aynı tepkiyi veriyoruz.

Mevzuatta palyatif olarak yapılan düzenlemelerin yetersizliği, bir türlü uygulama birliğinin sağlanamaması, özellikle hastane özel güvenliklerinin olaylara müdahale sırasında savunmasız bırakılması bu göz yaşlarını, bu acıları dindirmeyecek, belli ki daha çok canların yanmasına neden olacaktır.

Bizler sağlık çalışanları olarak artık evlerimizden çıkarken ailelerimizle, çocuklarımızla helalleşerek kurumlarımıza geliyoruz.

Bu psikoloji ile sağlık hizmeti vermeye, destek hizmeti vermeye, güvenlik ve asayiş hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Ancak artık sabrımız kalmadı.

Bugün duyduğumuz öfke, duyduğumuz üzüntü kadar büyük.

Mesai arkadaşları olarak acımızın tarifi yok.

Eli kanlı, sokakta gezen suç makinesi katiller yüzünden bugün  Tuğrul Okudan kardeşimiz bu dünyaya veda etti.

Ailesine, yakınlarına, sevenlerine, mesai arkadaşlarına ve Sendikamız Öz Sağlık-İş camiasına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

Sağlık çalışanları olarak “Artık sıra hangimizde” diyerek geldiğimiz iş yerlerimizde huzurla, endişesiz, verimli bir şekilde çalışacağımız günlerin gelmesine Tuğrul kardeşimizin şehadeti belki vesile olur.

Tekrar başımız sağ olsun.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.