Prof. Dr. Abdulkadir Develi, Siyaset Akademisinin Üçüncü Konuğu Oldu

Prof. Dr. Abdulkadir Develi, Siyaset Akademisinin Üçüncü Konuğu Oldu

Prof. Dr. Abdulkadir Develi, Ekonomi Başlıklı Sunumuyla Siyaset Akademisinin Üçüncü Konuğu Oldu

ABONE OL
8 Kasım 2023 23:39
Prof. Dr. Abdulkadir Develi, Siyaset Akademisinin Üçüncü Konuğu Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Siyaset Akademisi’nin konuğu olan Prof. Dr. Abdulkadir Develi, Dünya Eko-Politiği ve Türkiye Ekonomi Gündemi’ni anlattı.

İdeal Gençlik Öğrenci Topluluğu ile Millî Türk Talebe Birliği Bayburt Şubesinin ortak düzenlediği “Siyaset Akademisi” söyleşi dizileri kapsamında Bayburt Üniversitesi öğrencileriyle buluşan Prof. Dr. Abdulkadir Develi, “Dünya Eko-Politiği ve Türkiye Ekonomi Gündemi” başlıklı söyleşisinde küresel ekonominin geleceğini anlattı.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Develi, Gökhan Budak Konferans Salonunda gerçekleşen söyleşiye, küresel eko-politiğin durum okumasını ve kritiğini yaparak başladı. Bazı politik merkezlerin baskısında istikrarsızlaşan para ve ekonomi dengesinin sürdürülebilir olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Develi, Türkiye’nin ülke ekonomisinin yanı sıra küresel ekonominin istikrarsızlığıyla ilgili bir denge pozisyonu kurmaya çalıştığını söyledi.

Küresel pandemi, savaşlar ve artan göç hareketlerinin olumsuz etkilediği para piyasalarının kripto para borsaları tarafından da belirsizliklere itildiğinden söz eden Prof. Dr. Develi, Türkiye’nin olumsal ivme kazanan ekonomi politikası sayesinde küresel enflasyon krizini güçlü bir şekilde aşacağını söyledi. Mevcut ekonomi göstergelerinin tüm çevrelerde güven oluşturduğunu da belirten Prof. Dr. Develi, yerli ve millî ekonomik büyümeyi, sürdürülebilir kalkınmayı ve Türkiye Yüzyılındaki ekonomi yönetiminin temel prensiplerini ilişkilendirerek öngörülerini paylaştı. Mevcut ekonomi gündeminin enflasyonla mücadeleyi esas alan bir ekonomik büyümeye odaklandığı söyleyerek konuşmasını sonlandıran Prof. Dr. Develi, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Prof. Dr. Develi, öğrencilere ekonomi okuryazarlığı konusunda kişisel gelişim tavsiyelerinde bulunarak katılımcılara teşekkür etti.

Söyleşi sonunda Prof. Dr. Develi’ye teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, katılım plaketi takdim etti. Siyaset Akademisi söyleşi dizisi, Prof. Dr. Nasrullah Hacımiftüoğlu’nun 13 Kasım’daki “Siyaset Anlayışımız” başlıklı söyleşisi ile tamamlanacak.

HABER GALERİ
Abdulkadir Develi Siyaset Akademisinde Turkiye Ekonomi Gundemini anlatti 1 – Bayburt Portalı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.