Yazar Hayati İnanç Bayburt’a Geliyor

Yazar Hayati İnanç Bayburt’a Geliyor

ABONE OL
19 Kasım 2022 09:51
Yazar Hayati İnanç Bayburt’a Geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Manevi ve edebi sohbetleri ile tanınan ünlü yazar Hayati İnanç, AK Parti Bayburt İl Gençlik Kolları’nın düzenleyeceği söyleşi programı için Bayburt’a geliyor.

22 Kasım Salı günü saat 18.00’de Çoruh Kültür Merkezi (Hacı Kıyasi Şentürk Camii Altı)’nda yapılacak olan program tüm halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Hayati İnanç

Ekranların ve edebi sohbetlerin sevilen yüzü Hayati İnanç, çok yönlü kişiliğiyle 7’den 70’e geniş bir kitle tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Diyanet TV’de yayınlanan Can Veren Pervaneler programının sunuculuğunu yapan İnanç, birbirinden değerli konukları ve etkileyici sunumu ile klasik edebiyatı günümüze taşıyan kıymetli isimler arasında yer alıyor. İnanç, programında divan edebiyatından ezbere okuduğu sayısız beyitle öne çıkmasının yanı sıra, kaleme aldığı kitaplarla da edebiyatseverleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Adalet ve Şiir Arasında Naif Bir Yaşam

Hayati İnanç, 1961 yılında Denizli’de dünyaya geldi. Tam adı Nur Hayati İnanç olmakla birlikte annesinin ona hitap ettiği Yüksel adını da benimsedi. Yaşamı onu gençlik yıllarında farklı yollara iletecek olsa da, klasik edebiyata olan tutkusunu henüz 10’lu yaşlarda keşfetti. Kur’ân-ı Kerîm kursundaki hocası sayesinde Arapça ve Farsça kelimelerle tanışması ise bunda fazlasıyla etkili oldu.

1984 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans öğrenimini tamamlayan İnanç, sonrasında avukatlık mesleğini icra etmeye başladı. Sosyal bilimlere olan ilgisi sebebiyle tercih ettiği bölüm ve mesleği onun için oldukça değerli ve doğru bir seçimdi. Nitekim dürüstlüğü esas alan mesleki yaklaşımı sayesinde, ilgilendiği davalarda birçok başarıya imza attı. Mesleği süresince boşanma davalarıyla da ilgilenen İnanç, müvekkillerini ayırmak yerine barıştırmayı tercih etti. Ve bu naif kişiliği ile birlikte şiire olan tutkusu, onu yedi yıllık avukatlık kariyerinden sonra esas ilgi alanına, edebiyata yöneltti.

Hayati İnanç Deyince: Can Veren Pervaneler…

Hayati İnanç, yazarlığa Can Veren Pervaneler adlı edebiyat inceleme kitabı ile 2014 yılında adım attı. Ardından aynı adlı beş kitabını daha okur kitlesiyle buluşturan yazar, söz konusu inceleme serisinin son kitabını da 2019 yılında yayımladı. Şiir inceleme alanında lirik bakış açısı ve usta yorumlarıyla dikkat çeken İnanç, bu yönüyle akademik çevreler için de kayda değer pek çok kaynak sundu. Ve nihayetinde edebiyata duyduğu heyecanı, kitabıyla aynı adlı TV programına da taşıyarak sevenlerine kalem ehli yönünün yanı sıra sesini de duyurdu. Hayati İnanç, 2020 yılında çıkan Fabrika Ayarı adlı röportaj kitabıyla ise kendisini çok daha yakından tanımak isteyenlere bulunmaz bir fırsat sunuyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.