Bayburt Ortaokulu TÜBİTAK Bölge Yarışmasına Davet Edildi

Bayburt Ortaokulu TÜBİTAK Bölge Yarışmasına Davet Edildi

ABONE OL
19 Mayıs 2023 05:58
Bayburt Ortaokulu TÜBİTAK Bölge Yarışmasına Davet Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – Bayburt Ortaokulu TÜBİTAK 2204-B araştırma projeleri bölge yarışmasına davet edildi.

TÜBİTAK 2204-B ortaokul öğrencilerini kapsayan araştırma projeleri yarışmasına Bayburt’tan 18 projeyle başvuru yapılırken Bayburt Ortaokuluna ait “2’nin Gizli Mesajı” adlı proje bölge aşamasına katılmaya hak kazandı.

TÜBİTAK tarafından bu yıl 17.si düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına 14.883 proje başvurusu yapıldı. Bayburt Ortaokulu öğrencilerinin matematik alanındaki projesi, 1440 proje arasında yer bularak bölge yarışmasına davet edildi.

Şifreleme algoritması

Üslü ifadeler konusuyla birlikte kriptoloji alanının öğrenciler için öğretici ve ilgi çekici bir etkinliğe dönüştürülmesini amaçlayan proje, öğrencilere üslü ifadeleri kullanarak şifreleme algoritması tasarlamayı sağlıyor.

Öğrenciler, şifreyi çözmeye çalışırken üslü ifadeler konusunda kendilerini geliştirerek aynı zamanda şifreleme algoritmaları ile tanışıp inceleme fırsatı buluyor. Projenin, kullanılan ders içi etkinliklerden farklı yapıda olması sebebiyle öğrenciler için dikkat çekici ve ilgilenmeye değer olması da beklenen hedefler arasındadır.

22-23 Mayıs tarihlerinde Erzurum’daki bölge yarışmasına çevrimiçi katılacak olan öğrenciler, danışman öğretmenleri eşliğinde hazırladıkları projeyi tanıtarak Türkiye Finallerine kalmayı hedefliyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.