İl Başkanı Maşallah Oruçoğlu’ndan, Velilere Seçmeli Ders Çağrısı

İl Başkanı Maşallah Oruçoğlu’ndan, Velilere Seçmeli Ders Çağrısı

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Bayburt İl Başkanı Maşallah Oruçoğlu, orta öğretimde başlayan seçmeli ders takvimi ile ilgili olarak bir açıklama yaparak velilerin çocuklarını dini derslere yönlendirmelerini istedi.

ABONE OL
22 Nisan 2023 21:32
İl Başkanı Maşallah Oruçoğlu’ndan, Velilere Seçmeli Ders Çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – 2 Ocak’ta başlayan orta öğretimde seçmeli ders takvimi ile ilgili bir açıklama yapan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Bayburt İl Başkanı Maşallah Oruçoğlu, velilerin ders seçimini okul idarelerine bırakmamaları gerektiğini ve çocukların din derslerine yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Oruçoğlu, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları dile getirdi: “2 Ocak itibarıyla başlayan orta öğretimde seçmeli ders takvimi, 20 Ocak’ta sona erecek. Öğrenciler ve veliler bu tarihler arasında seçmeli ders tercihi yapabilecekler. Çoğu zaman tercihin öğrenci ve velilere bırakılmadığı, velilerin uygulamaya dair tam olarak bilgilendirilmediği, bu nedenle öğrencilerin sağlıklı bir tercih yapamadıkları görülmektedir. Veliler veya öğrencilerin seçmek istedikleri veya seçtikleri herhangi bir ders için, “bu ders için öğretmen yoktur” şeklindeki gerekçelerle taleplerin önü kapatılmaktadır ki, bu bir hak gaspıdır.”

Oruçoğlu, “Seçmeli Dersler Konusunda Israrcı Olunmalı”

Oruçoğlu, açıklamasının devamında ise: “Seçmeli dersler konusunda öğrenci ve veliler tam ve doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Öğrenci ve velilerimiz seçmeli dersler konusunda hassas olmalı, tercihi okul idarecilerine bırakmamalıdırlar. “Bu dersi tercih edersem öğretmen bulunmaz” şeklinde bir endişeye gerek yoktur. Veli ve öğrenciler olarak taleplerimizde ısrarcı olmalıyız. Çünkü okul idaresinin, öğrencinin tercihine göre öğretmen bulma sorumluluğu vardır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul idareleri de bu konuda hassas olmalı, öğrenci ve velilerin tercihlerine göre ilgili bakanlıktan taleplere cevap vermesini istemelidir. Nihayetinde hükümetin tercih edilen seçmeli dersler için yeteri kadar öğretmen atama sorumluluğu vardır. Bayburt İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, taleplerin karşılanması için bu konuda hassasiyetle hareket etmesini bekliyoruz.”

“İstek ve ısrarımız, inanç değerlerimizi toplumda yaşanır hale getirecektir.”

Oruçoğlu, açıklamasının devamında çocukların dini derslere ilgi gösterilmesi gerektiğine dikkat çekerek: “Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgileri içeren dersler konusunda çok daha yoğun bir talep ve tercihin yapılması gerektiğini özellikle vurgulamak isteriz. Öğrenci ve velilerimizin bu konuda çok daha istekli ve ısrarcı olmaları gerekir. Halkının %99’u Müslüman olan bir ülkede Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgileri içeren derslerin halen seçmeli dersler arasında olması elbette ki üzüntü vericidir ancak kendi inanç değerlerimizi yaşanır hale getirmenin de tercih, istek ve ısrarımıza bağlı olduğunu unutmamalıyız. Veli ve öğrencilerimizin bu konuda gereken hassasiyeti en üst düzeyde göstereceklerinden eminiz.” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.