Av. Meryem Birinci, Kadınlar İçin Siyaset Yapmak Adına Yola Çıktık Açıklamasında Bulundu

Av. Meryem Birinci, Kadınlar İçin Siyaset Yapmak Adına Yola Çıktık Açıklamasında Bulundu

DEVA Partisi Bayburt İl Başkanlığı, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

ABONE OL
25 Kasım 2023 16:20
Av. Meryem Birinci, Kadınlar İçin Siyaset Yapmak Adına Yola Çıktık Açıklamasında Bulundu
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber 69 Bayburt – DEVA Partisi Bayburt İl Başkanı Av. Can Kurban Arslan, Merkez İlçe Başkanı Saadettin Kurt ve il yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla Atatürk Anıtı önünde konuşan Kadın Politikaları Başkanı Av. Meryem Birinci, DEVA Partisi’nin kadınlar için siyaset yapmak adına yola çıktığına değinerek, “Bu minvalde şiddetin her türüne karşıyız ve şiddeti önlemek için kadın erkek tüm gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” dedi. 

Öldürülen kadınlara ilişkin rakamlar payalaşan Birinci, kadına karşı şiddette hafifletici sebep olamayacağını ifade ederek, iktidarın kanun tanımaz uygulamalar hayata geçirdiğini belirtti. 

Av. Meryem Birinci’nin açıklaması şöyle: 

“Ne yazık ki Cumhuriyetin 100. Yılını kutladığımız 2023 yılının 10 aylık verilerine göre 253 kadın eş ya da sevdiklerinin öldürmesi sonucu, 194’ü şüpheli ölüm olmak üzere toplam 447 kadın hayatını kaybetmiştir. Hayatlarını kaybeden kadınlara Allah’tan rahmet, kalanlarına sabır diliyoruz. 

DEVA Partisi olarak kuruluşumuzdan bu yana tutumumuz çok net. Mesele kadına şiddetse bunun gerekçesi, hafifletici sebebi olamaz.

Ne kanun ne de uluslararası anlaşma tanımayan iktidar nedeniyle ülkede yükselen şiddet eğiliminin kurbanları yine kadınlar ve çocuklar oluyor. 

Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet etkin koruyucu önleyici tedbirlerle engellenmeli, durdurulmalı ve asla cezasız kalmamalıdır. 

6284 sayılı koruma kanunu bütün yetkili kurum ve kuruluşlarca etkin bir şekilde uygulanmalıdır.

Kamu yönetimi, kadına karşı şiddeti önlemek için elindeki tüm hukuksal araçları en etkin şekilde kullanmalı, güvenlik güçleri kadını koruyacak tedbirlerle ilk basamak görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmelidir ve her zaman teyakkuzda olmalıdır.

İlk günden buyana savunduğumuz ve ülkelerin şiddeti önlemeye yönelik etkin önlemler almasını öneren İstanbul Sözleşmesi’ne tekrar taraf olunmalıdır. 

DEVA Partisi olarak biz kadınlar üzerinden değil, kadınlar için siyaset yapmak adına yola çıktık. Bu minvalde şiddetin her türüne karşıyız ve şiddeti önlemek için kadın erkek tüm gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.